Роздуми

03

Стаття про те, як люди користуються Uber'ом, щоб дістатися лікарні. Для українців в цьому немає нічого дивного (багато хто на таксі їде в травмопункт, наприклад), але для американців це новий підхід. А виклик швидкої цілком може коштувати і тисячу трав'янистих і більше.

Але мене зацікавило інше. Чому би не зробити такий собі спеціалізований Uber-для-хворих, можливо навіть на базі машин швидкої допомоги, з фельдшерами на посадах водіїв. Це буде швидка-лайт, для тих, хто об'єктивно не потребує швидкої, але хоче заїхати в лікарню (наприклад, жінки, в котрих почалися пологи, або люди з підозрою на апендицит - варіанти, де повний набір персоналу швидкої не потрібен). Від водіїв би мало вимагатися  підтвердження кваліфікації фельдшера або лікаря, і машини мали би бути більш пристосованими (можливо, мікроавтобуси якісь, або сімейні мінівени). Друга робота для таких машин - перевезення інвалідів. В Україні це точно проблема, хоча в США я бачив спеціалізовані автомобілі саме як я описую - з одним кваліфікованим водієм.
Я сьогодні нарешті сформулював, що саме мені найбільше не подобається в Україні і подобається в США (і меншою мірою в Європі). Це, до речі, те, за що чорних і латиносів не люблять в США.

Мова йде про повагу. "Повага" за своєю суттю є визнанням особою того, що інша особа є "не гірша" за першу. Тобто, йдеться фактично про рівність як свободу, притаманну людям від народження, і її визнання людьми.

В США дітей змалку привчають до того, що всі люди рівні, як це написано в Конституції (інша справа, що не всіх відносять до людей, але то таке :). А кожен, хто вважає себе хитрішим, може ознайомитися із арсеналом у володінні інших. Тому останній бомж, якщо йому сказати, що він лох, відповість "fuck you" і буде правий. Результатом цього є (здебільшого) кооперативні дії окремих громадян і їхнє суперничество через досягнення більшого, а не через потоплення суперника. Водночас, кожен знає свої сильні і слабкі сторони і не лізе не в свою справу. Також ніхто не вважає припустимим давати поради, коли не просять (та навіть перед тим як допомагати, спитають, чи потрібна допомога).

В Україні ж майже кожен вважає себе найрозумнішим, найспритнішим і найобізнанішим з оточення (котре в мережі розтягується до всього інтернету). З цього маємо і шалену кількість аварій на дорогах, і ще більшу кількість неадекватів в соц.мережах, і повне невміння домовлятися як в побуті, так і у важливіших справах.

Найгірше те, що прищепити відчуття поваги і рівності можна лише "вивезши дівчину з села", і то не з кожним працюватиме. Що потрібно зробити, щоб вбити повагу в голови хоча би дітей, я не знаю.

PS: до речі, пунктуальність і оцінка часу "із запасом" теж стосується поваги. В США зазвичай вказують довгі терміни виконання, і потім роблять все швидше. Виходить дуже зручно і приємно. В Україні (і в Європі теж) можуть затягнути просто тому, що ліньки напружуватися, а на питання WTF звично відповідають "а шо такеее?".
Ну що, панове, +4 роки товарища Обами. США цілеспрямовано рухаються в бік соціалізму, поступово забуваючи про своє коріння і про основні засади існування країни. Що означають ці 4 роки? Це, звісно, не +5 років Януковича чи +6 років Путіна, але теж нічого хорошого. Можна припустити, що ніяких істотних змін в політиці США (як в зовнішній, так і у внутрішній) не відбудеться. Внутрішній борг продовжуватиме рости, бізнес продовжить утискатись з боку соціалістичних законів, політика стосовно України і Росії продовжить бути м'якою (я б назвав це "соплежуйством"). Паралелі, на мій погляд, очевидні :). Більше того, Обама, як і дрібніші згадані дійові особи, не є патріотом своєї держави, а є, великою мірою, п'ятою колоною в середині неї. Найгірше, звичайно, це соціалізм. Але соціалізм є наслідком загального виборчого права. І тут ми маємо той самий позитивний зворотній зв'язок -- люмпенізований виборець на соціалці може обрати лише такого голову країни, котрий обіцятиме більше соціалізму і соціальних програм, котрі в свою чергу збільшують кількість люмпенів на соціалці (адже сидіти на соціалці простіше і вигідніше, ніж працювати). І невідомо, чи існує взагалі зворотній шлях, який би не включав в себе кардинальні потрясіння на кшталт революцій чи глобальних катастроф.