За життя
24.06.0009
16:30
Коли я вчився в школі, в класі зі мною вчилась дівчина з прізвищем Ромащенко. В неї мама щось на місцевому телебаченні ще вела. В інституті зі мною в групі вчилась дівчина на прізвище Романченко, і вона була дуже схожа зовнішністю і голосом на колишню однокласницю. Зараз я періодично відвідую лікаря, жінку на прізвище Романенко. І вона дуже схожа голосом на маму колишньої однокласниці.
24.06.0009
16:24
Спускаючись сьогодні по куренівському узвозу спостерігав посеред дороги збиту курку. Мабуть втекла з психіатричної лікарні.
23.06.0009
17:48
23.06.0009
09:25
А чи знаєте ви, що відбувається з конвалією (для невігласів - ландыш) після цвітіння, якщо її не зрізали браконьєри і не продали на базарі чи в перході?
Лісова суниця визирає з під-куща так:
Дзвоник - він насправді не синій, а бузковий:
Гусінь буває різна:
Ну а це що за подобство, я так і не з'ясував:
Дзвоник - він насправді не синій, а бузковий:
Гусінь буває різна:
Ну а це що за подобство, я так і не з'ясував:
23.06.0009
07:58
В українській мові прийняте слово <em>вершки</em> для позначення жирної частини молока, яка збирається в верхній частині посуду після відстоювання вказаного молока. Однак, як з'ясувалося, є ще слово <em>сливки</em>, і в селі двома цими словами позначають різні поняття. <span style="font-size: smaller;">А в західно-монголії все однакове - слівкі.</span><br /><div style="margin-left: 40px;"> </div><div style="margin-left: 40px;"><br />В 86-му році після Чорнобиля я потрапив в село Бакали Туймазинського р-ну хрін-зна-якої області в Башкірії. Коротше, на Уралі. І там мене пригощали <em>сметаною</em>, яка більше нагадувала масло, але була ледь-ледь кисленька. Більше я ніколи такої сметани не зустрічав.</div><div><br />А нещодавно мачуха привезла мені з села в Полтавській області склянку того, що в цьому селі називають вершками. Це була та сама сметана, яку я 20+ років тому їв в Башкірії. Як з'ясувалося, це продукт сепараторний, тобто молоко переганяють на сепараторі і найгустішу частину збирають як вершки. Він і зараз нагадує мені щось середнє між маслом і сметаною, але він взбивається міксером до стану взбитих вершків (зберігаючи при цьому свій ледь кислий смак). А <em>сливки</em> у них - це те, що ми вважаємо вершками, тобто зміст верхньої частини посуду з молоком після відстоювання. Вчора привезли з іншого села молоко на моє замовлення. Сьогодні в ньому зібралось 300 грамів (з 3-літрової склянки) чистих "сливок". Вони рідкі, але дуже тягнучі і на ложці, якщо перекладати нею, слід залишається майже як від сметани. Але вони не кислі. І більше 150 грам їх не вип'єш -- по-перше, дуже ситні, а по-друге, дуже жирні. <br /><br />На жаль, такі речі по селах просто так не продають, шукати треба. </div>
22.06.0009
20:24
Чи є якесь наукове пояснення тому факту, що під час спеки (саме спеки, тобто коли організм починає активно пітніти аж до мокрого одягу) пиво практично не спричиняє сп'яніння? Алкоголь виходить з організму з потом чи діє якийсь інший механізм? Лікеро-горілчаних напоїв це не стосується.
22.06.0009
19:04
Трохи інформації про дії японців на окупованих територіях (посилання підігнав ). Якщо текст не переконує, подивіться відео, там є детальні записи і фотографії жертв (якщо youtube не знесе відео). В кінці є перелік використаних матеріалів.
22.06.0009
18:46
- Чи не будете ласкаві сказати, - несміливо озвалася Аліса, - навіщо ви фарбуєте троянди?
П'ятірка з Сімкою промовчали і тільки глипнули на Двійку. Той почав пошепки пояснювати:
- Розумієте, панно, отут повинен був рости червоний кущ, а ми взяли та й посадили білий. І якщо Королева це виявить, нам усім, знаєте, постинають голови. Тому, панно, ми й стараємося, аби ще перед її приходом...
(вчора пів-дня вивчав питання, пов'язані з трояндами, так що я тепер майже знавець
Якщо вас зацікавили троянди не тільки як джерело приємного запаху чи предмет для подарунку, то перш ніж занурюватись в тему чи, тим більше, бігти за горщиком в магазин, прочитайте
- Визначіться з вашими потребами і можливостями по вирощуванню. Більшість троянд вирощують на грунті, хоча є певна кількість домашніх форм (вирощуються в горщиках). Деякі троянди треба на зиму захищати (накривати тощо). Деякі сорти троянд потребують відкритої площи, а деякі (плетисті) потрібно саджати з опорою, тобто біля паркану чи бесідки (про це далі). Троянди погано ростуть під деревами та в тіні. Також вони вибагливі до сонця і поливу. Якщо ви можете їздити на дачу раз на тиждень чи на місяць, треба передбачати автоматичний полив.
- Виберіть сорти, які вас цікавлять. Сортів троянд дуже багато (біля 300), вони відрізняються як формами, так і багатьма іншими параметрами, а саме:
- форма рослини: кущова (звичайний кущ), штамбова (малі архітектурні форми на базі одного стовбура і багатьох гілок, які починаються від середини або верху стовбура), плетиста (рослина оплітає опору, таку як паркан, бесідка, стіна тощо), флорібунда (це фактично кущова троянда, в якій квітки сидять не на окремих ніжках, а групами по 7-10 штук), шраби (середнє між кущовою та плетистою трояндами), мініатюрні троянди для вирощування в приміщенні.
- форма квітки. Форм квітки залежно від кількості та форми пелюстків розрізняють біля десятка, і найбільш "популярна" форма (та, яку ми бачимо на фотографіях) , конус, - це лише одна форма з десятка, і решта форм - як на мене не дуже приваблива візуально.
- розмір квітки. Бувають квітки великі, а бувають (у флорібунда і мініатюрних) зовсім маленькі.
- наявність запаху. Не кожна троянда пахне, і не кожна, з тих що пахне, пахне саме трояндою
- скільки разів квітка буде цвести протягом року. Різні сорти квітнуть по-різному.
- кольори. Кольорів у троянди буває багато, але всі вони пов'язані з червоним, білим або жовтим базовими кольорами. Немає троянд насиченого зеленого кольору (є декілька сортів салатового або світло-зеленого кольору, але не насиченого зеленого). Троянди "синього" кольору насправді мають кольори між бузковим та фіолетовим. Чистого синього і блакитного кольору у троянд не було до цього року, коли одразу японська і американська компанії проголосили, що шляхом генної інженерії виведено синю троянду. В широкому продажі саджанців справді синіх чи блакитних троянд поки що немає. Якщо дуже хочеться, можна пофарбувати білу - виглядає фантастично красиво, і на вигляд фарбована не відрізняється від виведеної генетично модифікованої (див. епіграф). Чорні троянди - це дуже темночервоні. Якось викладу фотографію того, що зараз розквітає у нас.
- Почитайте (хоча б базові поняття) про те, як троянди вирощують та розмножують. Якщо цього взагалі не знати, то може вирости шипшина замість троянди. І вини продавця в цьому не буде - це ви недодивились і недочитали.
- Купуйте троянди від відомих виробників. Розведенням троянд на продаж в промисловому світовому масштабі займається обмежене коло фірм (напр. Cordes і кілька інших). Вартість такої троянди - біля 20 доларів за саджанець і на неї надається сертифікат-гарантія того, що виросте заявлений сорт троянди. Купівля троянд на базарі чи з рук - це лотерея з довгим часом очікування (аж поки не зацвіте).
- Продають саджанці навесні і під осінь. Влітку розпродають весняні залишки. Якісний товар отримати влітку майже неможливо. Виняток - квіти в горщиках, які в цих горщиках росли і ростуть.
22.06.0009
18:33
22.06.0009
14:43